Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gümrük İle İlgili Her Türlü Soru ve Cevap. (limitler, yasaklı ürünler vb.)
#1
Question 
Merhaba,

Bu konuda güncel gümrük limitleri, gümrük yasaklı ürünler, gümrüğe giren ürünler ile ilgili yapılması gereken işlemler gibi sıkça sorulan soruların cevapları yer almaktadır.


Güncel gümrük vergisi limiti 30 euro (ve karşılığı diğer kurlar) olarak belirlenmiştir. 

- 30 euroluk gümrük vergisi limiti demek; sizden ekstra gümrük vergisi alınmayacak ürün ya da sepet toplamıdır. 
- 30 euroluk sepet toplamı limitine KARGO ücreti dahil değildir. Yani eklediğiniz ürün 29 euro, kargosu 10 euro olabilir, sepet toplamı bu durumda 39 euro olacaktır fakat bizim için sepetteki ürünlerin fiyatının toplamı önemlidir, kargo dikkate alınmaz.
- Gümrük vergisi limiti demek; 30 euronun üzerinde bir ürün alamazsınız demek değildir!
- 30 euronun üzerindeki her ürün için ya da 30 euroyu geçen her sepet için (kargo hariç) %18 ila %20 arasında değişen oranlarda ekstra gümrük vergisi alınır. 
- Yani örneğin 100 euroluk bir ürün aldığınızda ya da sepetinizdeki ürünlerin toplamı 100 euro olduğunda, 100 euronun %18 ya da %20 karşılığı olan 18-20 euro arasında bir gümrük vergisi ödersiniz. (100 rakamı örnektir, matematiksel hesaplama kolay yapılsın diye seçilmiştir.)Satın alabileceğim ürün fiyatı ya da sepet tutarında bir limit var mı?

- Evet, tek seferde maksimum 1500 euro tutarında (ve karşılığı diğer kurlar) bir ürün alabilir ya da bir sepet oluşturabilirsiniz. 
- Yani 1550 euroya çok güzel bir laptop buldunuz ve almak istiyorsunuz, alırsanız ekstra işlemler ve ücretler çıkar ve karlı olmaktan çıkabilir ürün, almamanızı öneriyoruz.
- Ya da sepete 10 ürün eklediniz, toplamı 1510 euro oldu, almayın. 1500 euroyu geçmesin. 
- 1500 euroyu geçen ürünler ithalat mevzuatına tabi tutulmaktadır ve ekstra birsürü prosedürü vardır.Gümrük vergisini nasıl ödeyeceğim? Amazon mu hallediyor yoksa ben mi uğraşmalıyım?

- Amazon tarafından satılan ve gönderilen ürünlerde, +30 euro üzerindeki tutarlar için gümrük vergisi otomatik olarak hesaplanır ve sepet tutarına eklenir. Her şey otomatik olarak gerçekleşir. Sepetiniz 30 euro altındaysa (kargo hariç) zaten herhangi bir gümrük vergisi çıkmaz ve yansıtılmaz.
- Amazon tarafından satılan ve gönderilen ürününüz eğer gümrüğe takılırsa, siz sadece kargo firmasının sizden isteyeceği evrağı yollayacaksınız (gerekli açıklamalar sayfanın devamında yapılmıştır), sizden bir para talep edilmeyecek.
- Eğer ürün farklı bir firma tarafından satılıyor ise, Amazon sepette gümrük vergisini otomatik olarak almaz, o yüzden ürün gümrüğe takılırsa, ekstra işlem yapmanız gerekecektir, kargo firması size ulaşıp gereken işlemleri size bildirecektir. O yüzden Amazon tarafından satılmayan ürünleri almamaya çalışmakta fayda vardır.
(Bu durumda şöyle bir istisna vardır: Eğer aldığınız ürün ya da sepet toplamı kargo hariç 30 euro altında ise farklı bir firma tarafından satılan fakat Amazon tarafından gönderilen bir ürün almaktan gümrük vergisi açısından çekinmeyin. Zaten vergi limiti altında olacağınızdan, ürün gümrüğe takılmadan size gelecektir, gümrüğe takılsa bile sizden bir para talep edilmeyecektir. Sadece gereken belgeleri göndereceksiniz o kadar. Bu durum sayfanın devamında açıklanmıştır.)Sepete ürün ekledim fakat gümrük vergisi çıkmadı. Neden?

a) Ürün ya da sepet toplamı (kargo hariç)  30 euro olmayabilir.
b) Ürünü satan firma Amazon değildir. Ürün Amazon tarafından satılmıyorsa sepette vergi hesaplanmaz. (Gönderen Amazon olabilir fakat bu yeterli değildir, satan da Amazon olmalıdır.)
(Hem vergi işlemleri hem garanti ve orjinallik durumlarından dolayı 30 euro üzerindeki ürünlerden sadece Amazon tarafından satılanları tercih etmeniz önerilmektedir.)Eğer ürününüz gümrüğe takılırsa; (vergi limiti altındaki ürünler de takılabilir, sorun var demek değildir)

UPS hakkında bilmeniz gerekenler ve oluşabilecek durumlar:

Ups ile gelen kargolar genelde hızlı gelen kargolardır ve ürünleriniz vergi dilimi altında olsa bile gümrük işlemlerine takılabilir. Gümrüğe takılması demek sizin ekstra bir para ödemeniz gerektiği anlamına gelmez, Amazon zaten ürünü size satarken çıkabilecek tüm gümrük masraflarını peşin olarak alırlar.

Ups ile gelen kargonuzun takibini: https://www.ups.com/WebTracking/track adresinden yapabilirsiniz.

Ups ile gelen ürünleriniz gümrük işlemine tabi tutulabilir. Eğer kargonuz gümrüğe takılırsa (ürünlerin fiyatı gümrük limiti altında olsa bile bazen gümrük incelemesine takılabilmektedir, bunda bir problem yoktur) Ups müşteri temsilcisi sizi arar ve emailinize bir belge gönderirler. Bu belge yetki belgesidir ve UPS'nin sizin adınıza ürününüz için gümrük işlemlerini yapabilmesine yarar. Bu belge her zaman aynıdır o yüzden sizin için yüklediğimiz belgeyi aşağıdaki linkten indirip gereken alanları doldurun.

Ups Yetki Belgesi (word dosyası, bilgisayarda düzenlenebilir): http://ohaindirim.com/ups-yetki.doc
Ups Yetki Belgesi (resim formatı, sadece çıktı alıp el yazısı ile doldurulur): http://ohaindirim.com/ups-yetki.png

(Ups yetki belgesinin nasıl doldurulacağını gösteren görsel için buraya tıklayın.)

Yukarıda resim formatında olan stil, Ups'nin size email ile atacağı pdf içerisindeki stildir. Size attıkları emailde 4 sayfalık bir pdf vardır ve akılları karıştıran bir çok gereksiz yazı bulunmaktadır. Bize sadece 3. sayfasındaki bölüm gereklidir ve sizin için yukarıda linkini paylaştık resim formatında. Siz sadece o bölümü çıktı alıp doldurup, fotoğraf çekerek o fotoğrafı email ile geri yollayacaksınız, hepsi bu kadar.

Belgeyi yollamanız gereken email: upstrimport@ups.com

NOT: Size yollayacakları belgede noter onayı gibi, ekstra ücret gibi bilgiler yer alabilir, bunlar sizi bağlayan adımlar değildir, siz sadece yukarıda gözüken yeri doldurup yollayın yeter.)

DHL hakkında bilmeniz gerekenler ve oluşabilecek durumlar:

Genellikle en hızlı kargo seçeneği seçildiğinde (oldukça pahalıdır) kargonuzu DHL taşır ve ortalama 2-5 iş günü içerisinde ürün adresinize ulaştırılır. Bir üstteki UPS konusunda bahsettiğimiz gümrük durumları DHL için de aynen geçerlidir. Gümrük işlemi oluşması durumunda sizi ararlar ve email gönderirler, o emaile geri dönüş yapınız.

Dhl Yetki Belgesi (pdf dosyasıdır. çıktı alıp doldurun, taratıp / fotoğrafını çekip email ile yollayın): http://ohaindirim.com/dhl-yetki.pdfGümrük vergisi %18-20 dediniz fakat Amazon XYZ üründe çok daha fazla ekliyor?

Amazon bazen bazı ürünlerde yüksek gümrük vergisi hesaplayıp sizden bunu talep edebiliyor. Bu sistemsel bir durumdur ve neye göre değiştiğini bilmiyoruz fakat bunda bir sıkıntı yok çünkü eğer ürününüz gümrükten geçerken Amazon'un sizden kestiği tutardan daha az bir tutar alınarak (bazen şans eseri hiç vergi alınmadığı olabiliyor) geçerse, Amazon aradaki farkı 60 gün içerisinde size geri iade ediyor. Amazon'da 1 kuruşunuz bile kalmaz, içiniz rahat olsun.Satın alacağım ürün sayısında bir limit var mı? Adıma çok kargo gelirse sorun olur mu?

Mevzuata göre aynı üründen aynı siparişte ve aynı kişi adına en fazla 5 adet alabilirsiniz, üstü ithalata girer fakat farklı ürünlerden bir çok alışverişiniz olabilir bunda bir sınırlama yoktur. 1 sepette 20 ürün olması sorun çıkartmaz fakat bu ürünlerin 6 tanesinin aynı olması sorun çıkarabilir. Fakat A ürününden 5 tane, B ürününden 2 tane, C ürününden 4 tane... gibi olabilir.Gümrük vergisinin alınmaması gibi bir durum olur mu? Vergi geri yatırılır mı?

Henüz bizim başımıza gelmeyen bir durum olsa da forumdaki bir çok kişiye gümrük vergisi iadesi yapılmıştır. Bu durum Amazon ile değil, bizim gümrüğümüzün tutumu ile alakalıdır. Bazen üründen hiç gümrük vergisi alınmadığı olduğu gibi bizden kesilen gümrük vergisinden daha az vergi çıktığı da olabilmektedir. Örneğin Amazon bizden 30 euro gümrük vergisi kesmiştir fakat gümrük memurlarımız 20 euro almıştır, bu tarz durumlarda 60 gün içerisinde Amazon bu alınmayan tutarı, ürünü alırken ödemeyi yaptığınız kredi kartına otomatik olarak yatırır. Bu işlem tamamen gümrük memurlarının tutumuyla alakalıdır ve Amazon ile hiçbir alakası bulunmamaktadır. Şans işidir bir nevi. 10 kuruş, 2 tl gibi komik rakamların bile Amazon tarafından iade edildiği görülmüştür. Amazon bu farkı siz herhangi bir işlem yapmadan size otomatik olarak yatırır. Onları arayıp sormanıza falan gerek yoktur. Bir gün bir bakmışsınız vergi iadesine dair bir email almışsınız, o zaman şans size gülmüş demektir. Şansınız bol olsun. SmileGümrük Yasaklı Ürünler Hangileridir?

Amazon genellikle gümrük yasaklı ürünleri zaten göndermez fakat yinede listemiz aşağıdaki gibidir:

- Cep telefonları, içerisine sim kart takılabilen tabletler ve içerisine sim kart takılabilen diğer her türlü elektronik cihaz. 
- Elektronik cihazın içerisinde radyo ya da televizyon özelliği varsa TRT bandrol işlemleri nedeniyle gümrüğe takılabilme ihtimali bir hayli fazladır. Takılmazsa ekstra vergiler çıkar.
- Sağlık bakanlığının yasakladığı bazı maddeler.
- Protein tozları ve bazı sporcu takviye gıda (supplementer) ürünleri yasaktır. Milli sporcu belgesine sahip sporcular özel izin ile bu gıdaları getirebiliyorlar.
- Alkol ve tütün ürünleri, elektronik sigara yasaktır ve gümrükten geçmez.
- Kesici delici bıçak çakı gibi ürünler.
- Ateşli silah ve silah için kullanılabilen malzemeler. Askeri kullanım için olabilecek diğer maddeler.
- Kozmetik ürünler. Parfüm vs.
- İlaçlar kesinlikle yasaktır. Ancak doktor raporu / reçete ile bazı ürünler sipariş edilebiliyor ve gümrükten bu doktor raporu ile geçebiliyor.
- Tüm listeye http://ggm.gtb.gov.tr/data/5331945e487c8...2014-7.pdf adresinden daha detaylıca bakabilirsiniz.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi